Wymiana opon na zimowe lub letnie – komu to zlecić?

Sytuacja idealna to taka, w której każdy kierowca nie ignoruje konieczności wymiany opon na odpowiednie dla panujących warunków atmosferycznych. Obowiązuje dość prosty podział. Na jednym biegunie mamy opony letnie, a na drugim zimowe. Te pierwsze powinny znaleźć się na kołach w czasie, kiedy panują temperatury dodatnie i jest ciepło lub relatywnie ciepło. Drugie natomiast zdają egzamin wówczas, kiedy za oknami mamy mrozy, a dodatkowo na powierzchni drogi może pojawić się błoto pośniegowe oraz oblodzenia.

Różnice pomiędzy oboma typami opon są dość zasadnicze i poważnie wpływają na kwestie związane z bezpieczeństwem. Wymianę opon najlepiej powierzyć fachowcom Opony zimowe mają tę istotną cechę, że znacznie lepiej radzą sobie z poślizgami. Posiadają bardzo dobrą przyczepność, a odpowiednia struktura bieżnika powoduje, że zachowują się trochę jak dobra podeszwa w bucie – nawet, kiedy jest naprawdę ślisko niebezpieczeństwo jest pod kontrolą. Oczywiście musimy pamiętać, że nawet najlepszy zestaw ogumienia nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów. Kluczowe są zawsze umiejętności kierowcy, jednakże one mogą nie wystarczyć.

Zwłaszcza wtedy, gdy stan nawierzchni będzie taki, a nie inny. Wynika z tego jasno, że dobre ogumienie potrafi zdecydować nawet o ludzkim życiu. Nie należy polemizować z tym, że wymiana opon ma sens i powinna się odbywać regularnie. Pojawia się jednak dość istotne pytanie – kto ma się tym zająć? Część kierowców radzi sobie z takimi zadaniami we własnym zakresie, aczkolwiek wymaga to odpowiednich akcesoriów, wiedzy i pewnej dozy wysiłku. Sprawa jest jednak do ogarnięcia.

Mimo to zdecydowanie lepiej zlecić takie zadanie specjalistom. Standardowy warsztat czy punkt serwisowy powinien poradzić sobie bez trudu. Często można tam również nabyć same opony, a fachowcy dopomogą w ich trafnym wyborze. Specjalistyczne serwisy opon godne uwagi Oprócz tego funkcjonują również wyspecjalizowane serwisy ogumienia, które koncentrują się na tej właśnie tematyce. Niektóre z nich świadczą nawet usługi mobilnie, co oznacza, że serwisant przyjeżdża do klienta pod wskazany adres.

Taka opcja jest świetna w sytuacji nagłej, kiedy opona uległa uszkodzeniu, a nie mamy możliwości wymiany koła. Plusem serwisów wyspecjalizowanych jest to, że zazwyczaj posiadają najszerszą wiedzę związaną z ogumieniem, a zastosowane przez nie rozwiązania okazują się w praktyce najbardziej trafione.

www.cometohelp.pl