Tworzenie palm na Niedzielę Palmową

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą Wielki Tydzień, wierni wybierają się do kościoła, by móc poświęcić palmę. Zwyczaj ten pochodzi jeszcze z czasów Jezusa, a dokładniej upamiętnia on przybycie Syna Bożego do Jerozolimy. Ludzie, chcący uczcić wizytę Chrystusa w mieście, rzucali pod jego stopy płaszcze i gałęzie palmy.

W polskiej tradycji wykonywanie palm znane jest już od dawna. W wielu rejonach do tego celu wykorzystuje się różnego rodzaju witki, najczęściej wiklinowe albo wierzbowe. Wbrew pozorom tworzenie palm nie należy wcale do prostych rzeczy.

Umiejętność wykonywania palm wymaga niekiedy poświęcenia czasu i opracowania techniki. Jeszcze nie tak dawno temu każdy rejon Polski posiadał własną, charakterystyczną tylko dla niego stylistykę wykonywania palm. Największe z nich osiągały nawet do około czterech metrów wysokości.

Aktualnie najpopularniejsze stały się małe palemki, łatwe w przenoszeniu i dostępne już nawet dużych sklepach samoobsługowych. Niektóre rejony Polski są jednak nadal wierne tradycji, pozostając przy ustalonych wcześniej kanonach wykonywania palm, które niewątpliwie imponują rozmiarami i zachwycają precyzją wykonania. Warto też wiedzieć, że w niektórych parafiach organizuje się także konkursy na najładniejsze czy też największe palmy.