Szkodniki często spędzają sen z powiek rolników, a walka z nimi bywa nierówna i niekiedy bardzo trudna. Największą zmorą są jednak szkodniki glebowe, prowadzące podziemny tryb życia, co sprawia, że trudno zwalczyć je konwencjonalnie stosowanymi środkami ochrony roślin. Najczęściej spotykanymi szkodnikami glebowymi są pędraki, czyli larwy chrabąszcza majowego. Ich działania mają bardzo niekorzystny wpływ na uprawy wielu roślin.
Pędraki przyczyniają się do silnych przerzedzeń wschodów, więdnięcia i zamierania roślin. Ważną sprawą w zwalczaniu tych szkodników, jest niedopuszczenie do nadmiernego zasiedlenia się chrząszczy w uprawach. Niebezpiecznymi szkodnikami są również drutowce. Można je spotkać w glebach o dużej zawartości próchnicy.
Drutowce wgryzają się w korzenie roślin, co powoduje ich niszczenie. Skuteczną metodą zapobiegającą pojawieniu się tych szkodników, jest stosowanie orki przed okresem zimowym lub zaraz po zbiorach. Bardzo niebezpiecznymi szkodnikami są także rolnice. Ich niszczycielskie działania mogą nawet doprowadzić do całkowitego wyniszczenia upraw.
Rolnice pojawiają się w miejscach, w których występują rośliny korzenne, takie jak marchew, seler czy buraki.
