Śmigus Dyngus

Trudno znaleźć osobę, która nie słyszałaby nigdy o lanym poniedziałku. W końcu w drugi dzień świąt jeszcze do chwili obecnej mężczyźni polewają kobiety wodą. Co prawda zwyczaj ten, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich, stracił nieco na intensywności, ale wciąż jeszcze jest praktykowany.

Śmigus dyngus to tak naprawdę zlepek dwóch różnych zwyczajów. Śmigus polegał na oblewaniu kobiet (zwłaszcza panien, będących na wydaniu) wodą i smaganiu ich witkami po nogach. Dyngus z kolei pozwalał na wykupienie się od lania zrobionymi pisankami.

Wziął się on ze zwyczaju odwiedzania innych domostw na wiosnę, połączonego z wzajemnym obdarowywaniem i poczęstunkiem. Oba zwyczaje były pogańskie, jednak z czasem przekształciły się one w tradycję chrześcijańską i zlały w jedno. Praktykowano je, by okazać radość po odejściu zimy i zasygnalizować niecierpliwe oczekiwanie wiosny.

Po zmianie charakteru na religijny, oblewanie wodą zaczęło symbolizować oczyszczenie, natomiast bicie nawiązywało do cierpienia Chrystusa.