Przekrój opcji noclegowych

Wakacje, podróże – wymarzone czynności wielu osób. Wiążą się z odpoczynkiem i oderwaniem od rzeczywistości, dlatego podróżujący szukają najwygodniejszych rozwiązań. Jednak to nie zawsze idzie w parze z ceną, o czym można przekonać się w czasie poszukiwań interesującego nas miejsca. Obecnie rynek oferuje bardzo dużo ofert, które znacznie się od siebie różnią. Są to kolejno:

 • Hotele – jedna z najbardziej znanych form noclegowych. Często nie spełniają jedynie roli spędzenia bezpiecznej nocy, ale są dodatkowo ogromną rozrywką. Obecnie hotele posiadają wszelakie atrakcje: baseny, restauracje, puby, punkty widokowe, place zabaw i wiele innych. Rzecz jasna, wszystko zależy chociażby z pozoru łatwiej identyfikacji jakości, czyli tzw.

  gwiazdek hotelowych. Im ich więcej – tym lepsze warunki. Ten rodzaj noclegu z reguły charakteryzuje się dość wysokim znacznikiem luksusu. Powoduje to wysokie stawki za pokoje, ale i udogodnienia – śniadania w formie szwedzkiego stołu, obiady, a nawet kolacje. Na hotele decydują się raczej osoby zamożne, dla których nie stanowi znacznej różnicy kwota, jaką muszą ponieść za wynajęcie doby hotelowej;

 • Hostele – tańszy odpowiednik pierwszego przykładu. Różni się nie tylko nazwą, lecz zdecydowanie gorszą lokalizacją. Z reguły hostele leżą dalej niż główne punkty komunikacyjne, czy atrakcje. Przykładowo: zawsze dalej niż brzeg morza lub szlak górski.

  Nie mniej jednak nie jest to najtańsze rozwiązanie. Hostele różnią się pomiędzy sobą zarówno wyglądem pokoi, estetyką ich urządzenia, ale również dodatkowym wyposażeniem. Ceny także są rozbieżne, lecz prawie nigdy nie sięgają więcej niż 60zł za osobę na dobę. Jest to rozwiązanie z którego korzysta bardzo dużo osób, ceniących sobie wygodę, dostęp do prysznica, czy możliwość obejrzenia telewizji;

 • Motele – ten rodzaj noclegu charakteryzuje usytuowaniem przy drogach (głównych: krajowych) i wyjazdowych z większych miast. Cechą nadrzędną moteli jest posiadanie parkingu, ze względu na to, że niemal wszyscy potencjalni goście poruszają się środkami transportu;
 • Kempingi są to miejsca, które oferują miejsca, gdzie można rozbić się namiotem, spędzić noc w przyczepach campingowych lub samochodach (z funkcjami spania). Nie rzadziej oferują także miejsca w tzw. domkach letniskowych, zazwyczaj wykonanych z drewna. Warunki na campingu zadowolą szczególnie tych, którzy chcą odetchnąć od zgiełku miasta.

  Szczególnie zlokalizowane na obrzeżach małych miast, z dostępem do jeziora, miejscem na ognisko, czy grilla;

 • Akademiki i schroniska młodzieżowe – bardzo tania, lecz uboga forma noclegowa. Korzystają z niej najczęściej przyjezdni młodzi ludzie, którzy decydują się na uczestnictwo np. w wydarzeniu kulturalnym (koncert, festiwal). Nocleg w takim miejscu to wydatek rzędu 20 złotych. Nie zadowala jednak starszych podróżujących, którzy wymagają jednak choćby estetycznego wyglądu mebli i wygodnych łóżek;
 • Pola biwakowe – znacznie podobne do kempingów, z tą różnicą, że często nie są chronione całodobowo. W dodatku rzadko zdarza się, że oferują dostęp do prysznicy, czy toalet. Jedynym udogodnieniem mogą stać się tzw. toi toi lub przebieralnie, zrobione z drewnianych desek.

  Trzeba jednak zaznaczyć, że rozwiązanie to jest bardzo tanie, najtańsze z oferowanych wyżej. Znajduje ono wielu zwolenników głównie ze względu na ciszę i spokój w lokalizacji biwaku.

.