Internet jako narzędzie chirurgiczne

Dzięki temu, jak szybko rozwinęła się globalna sieć, możemy obserwować proces stopniowego zanikania granic i przełamywania barier związanych z odległościami geograficznymi. Ponieważ transmisja danych online jest bardzo szybka, możemy uzyskać natychmiastowy dostęp do obrazu i dźwięku z dowolnego miejsca na świecie, gdzie działa dostatecznie szybkie łącze.

To samo tyczy się rozmów – zarówno głosowych, jak i tekstowych, które można odbywać w każdej chwili bez obawy o to, czy mamy pieniądze (komunikacja online jest z reguły darmowa). Medycyna też na tym korzysta.

Zdalne operacje chirurgiczne są jednym z największych i robiących największe wrażenie osiągnięć informatyki medycznej. Korzystając z robotów chirurgicznych, specjalnego oprogramowania komputerowego oraz łączności internetowej lub światłowodowej chirurg oddalony o tysiące kilometrów od sali operacyjnej może przeprowadzać zabieg na pacjencie.

Dziś takie operacje nie są czymś nadzwyczajnym. To, że w ogóle są wykonalne świat zawdzięcza tylko i wyłącznie informatykom, którzy współpracując z lekarzami stworzyli niesamowite narzędzia.