Do każdego pacjenta, który jest leczony w dowolnym szpitalu przypisana jest spora ilość informacji. Są one niezbędne, aby personel orientował się w stanie zdrowia chorego oraz jego potrzebach, a także do tego, by móc później rozliczyć się z ubezpieczycielem.
Dokumentacja medyczna jest bardzo ważna i należy zadbać o to, aby była zawsze dostępna. Oprócz drukowanych egzemplarzy, z których korzystają lekarze i po które sięga sam pacjent (choćby po to, aby przedłożyć je w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym, jeśli ma szansę na odszkodowanie) konieczne jest również wykonanie kopii cyfrowych.
Te są przechowywane na dyskach twardych komputerów lub na dyskach zewnętrznych. Jeśli są opatrzone podpisami cyfrowymi, mają dokładnie taką samą wagę prawną jak dokument „papierowy”.
W ogóle wraz z pojawieniem się w obrocie podpisów cyfrowych można znacznie łatwiej radzić sobie z dokumentacją wszelkiego rodzaju, a obieg dokumentów jest łatwiejszy niż wcześniej. Po raz kolejny widać jak bardzo informatyzacja zmienia medycynę i usprawnia jej organizację.