Bliżej wiedzy

  Jeszcze w latach 90. uczniowie nie byli w stanie odrobić zadania domowego bez przewertowania encyklopedii, a studenci by napisać referat musieli wcześniej kilka dni, a często i nocy, przesiedzieć w bibliotekach.

Obecnie niemal każdy ma zagwarantowany dostęp do Internetu, a komputer w domu jest już niemal podstawą. Już 7-letnie dziecko wie, czym są Google i co wpisać w wyszukiwarkę, by znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie zadała nauczycielka w pracy domowej.

Internet to kopalnia wiedzy w każdej dziedzinie, utarło się nawet powiedzenie, że jeśli czegoś nie ma w Internecie, to zapewne to nie istnieje. Sieć daje dostęp do niezliczonych zasobów encyklopedii, słowników, prac naukowych i raportów.

Istnieją setki tysięcy tematycznych portali, blogów i stron internetowych, z branż czasami tak zaskakujących, że można zdziwić się samym faktem ich istnienia. Ludzie są już jednak tak przyzwyczajeni do wygody, jaką daje im Internet, że w sytuacji, w której pojawia się faktyczny problem ze znalezieniem informacji w sieci, nie wiedzą już jak korzystać z innych źródeł.