Bibliotek online

  Aby przeczytać książkę nie trzeba iść po nią do biblioteki. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu i odpowiednim programem.

Istnieje wiele stron, które za darmo lub po uiszczeniu odpowiedniej opłaty umożliwiają internautom pobranie książki w wersji, która pozwoli przeczytać ją na monitorze komputera lub czytniku. Internetowe systemy dokumentujące zasoby książkowe ma także coraz większa liczba bibliotek uniwersyteckich czy publicznych.

Dzięki systemowi komputerowemu można sprawdzić, czy interesująca czytelnika pozycja jest dostępna i w ilu egzemplarzach, pozwala także na jej zamówienie drogą online lub zarezerwowanie na konkretny termin. System bibliotek online daje ludziom szansę na zabranie ze sobą jakiejkolwiek książki, dokądkolwiek tylko zechcą.

Mając bowiem ze sobą czytnik lub laptopa mogą mieć jednocześnie ze sobą kilkadziesiąt ulubionych lektur, bez konieczności dźwigania kilogramów papieru. Chociaż czytanie książki wyświetlanej na monitorze nie zawsze daje czytelnikowi tyle satysfakcji co jej fizyczna wersja, to na pewno jest dobrą alternatywą i dużym uproszczeniem życia.